Natalia Bobrowska

Fotograf Rodzinny Poznań

Informacje

1. Ile trwa sesja, dlaczego sesja noworodkowa trwa tak długo ?

Przybliżony czas sesji podany jest w opisie każdego pakietu. Często pytacie dlaczego na sesję noworodkową przeznaczamy aż 3-4 godz. Jest tak dlatego, że nasz nowo narodzony maluszek ma swoje potrzeby, chce być najedzony, przewinięty, utulony, potrzebuje czas na to by spokojnie i mocno zasnąć, by można go było ułożyć w odpowiedniej pozie do zdjęcia. 

 2. Kiedy należy wykonać sesję noworodkową ?

Najlepszym okresem na wykonanie sesji noworodkowej jest 8-10 dzień życia dziecka. Twój maluszek wtedy jeszcze długo i mocno śpi, nie przeszkadza mu przekładanie i układanie. Bardzo ważne jest to, że nadal zachowuje się jak w brzuchu mamy, przyjmuje pozy embrionalne i jest bardzo „elastyczny” co na zdjęciach noworodkowych jest bardzo pożądane. 

 3. Czy sesja noworodkowa jest bezpieczna dla takiego maluszka ?

Wybór fotografa specjalizującego się w sesjach noworodkowych i rodzinnych jest bardzo ważny, jeśli wybierasz doświadczonego fotografa, który pracuje już od wielu lat z takimi maluszkami to nie masz co się martwić. Taki fotograf wie jak trzymać i układać dziecko tak by mu nie zrobić krzywdy. Studio przed przybyciem maluszka jest nagrzewane do 30⁰ C, dodatkowo na maluszka podczas fotografowania puszczony jest ciepły nawiew tak by nie było mu zimno.  

 4. Kiedy należy zarezerwować sesję noworodkową ?

Zachęcam rodziców by rezerwowali termin sesji co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem narodzin ich dziecka. Wiadomo, że maluszek może urodzić się przed lub po planowanym terminie dlatego przy rezerwacji zostawiam jeden termin w tygodniu poprzedzającym termin narodzin oraz dwa terminy w przeciągu 2 tygodni po planowanym terminie narodzin. Rodzice mają wtedy gwarancję wykonania sesji. W ciągu doby po narodzinach czekam na wspaniałą informację i umawiamy konkretną datę i godzinę sesji Waszego nowo narodzonego dziecka. 

 5. Czy muszę przynieść  na sesję jakieś gadżety typu koszyczki, czapki ?

Nie. Możecie przynieść tylko coś indywidualnego np. ulubiona maskotkę, zdjęcie USG, małe buciki itp. 

 6. Jak się przygotować do sesji ?

Sesja noworodkowa: Mama powinna mieć ze sobą top bez naramek czarny ,biały lub beżowy, tata czarny, biały t-shirt lub lniana jasna koszula. Najlepiej zaopatrzyć się w nowe rzeczy, które są naprawdę czarne lub białe .  Koniecznie zabieramy smoczek nawet jeśli dziecko go nie używa.

Sesja bobasa 6-12 m-cy:  Dla dziecka potrzebne będzie białe wyprasowane czyste body, dżinsy, 2 zestawy ubrań  i jego ulubiona maskotka. W studio do dyspozycji posiadam kolorowe majtasy i spódniczki tutu. Rzeczy powinny być czyste, wyprasowane i gładkie bez wzorków najlepiej w kolorach ziemi (brązy, beże, szarości, biele, błękity)

Sesja rodzinna: Wszyscy członkowie sesji powinni być dopasowani do siebie kolorystycznie, rzeczy muszą być czyste, wyprasowane i gładkie bez wzorków najlepiej w kolorach ziemi (brązy, beże, szarości, biele, błękity)

Sesja dziecięca 1-12 lat: dla dziecka potrzebne będą z 2-3 zestawów ubrań o różnorodności kolorystycznej np.(brązy, beże, szarości, biele, błękity, pudrowe róże)  Rzeczy powinny być czyste, wyprasowane i gładkie bez wzorków

Sesja ciążowa: Należy zabrać ze sobą dżinsy, top biały, czarny najlepiej bez ramiączek i te rzeczy w których czujesz się dobrze i pięknie. Rzeczy powinny być czyste, wyprasowane, gładkie bez wzorków w kolorach ziemi (beż, brąz, biały, szary).  Biżuteria nie jest pożądana. Zabrać też należy: szczotkę do włosów, gumkę, puder matujący do twarzy. 

8. Dlaczego w cenniku nie ma niemowlat od 1-5 miesiaca życia?

Ze względu na bezpieczeństwo maluszków nie wykonuję zdjęć niemowlętom puki dziecko samo nie siedzi. Wynika to z ograniczonej ilości dostępnych póz, utrzymywania główki i całego ciałka niemowlęcia. 

 8. Dzień sesji

Zabieramy ze soba dobry humor 

Bardzo ważne jest przybycie na sesję punktualnie, czas sesyjny rozpoczyna się zgodnie z umówioną godziną i ze względu na to, że dziennie mogą odbywać się 2 sesje nie będzie możliwości przedłużenia sesji.  

Na sesję noworodkowa należy zabrać ze sobą 2-3 kocyki dla dziecka w razie gdyby poprzednie uległy zmoczeniu, parę sztuk pieluszek, mokre chusteczki, mleko dla dziecka, smoczek nawet jeśli zwyczajowo dziecko go nie używa.

Dla starszych dzieci jakieś ciasteczko i ulubiony soczek. 

Jeśli Twoje dziecko  źle się czuje zadzwoń by ustalić inny termin sesji bo fotografowanie chorego maluszka nie ma sensu.

Ważne ! Sesja  noworodkowa może potrwać 3-4 godzin, ja i rodzice musimy być skupieni na dziecku, potrzebna jest cisza i spokój dlatego w studio mogą przebywać maksymalnie dwie osoby dorosłe (mama, tata lub mama babcia), jeśli  noworodek  ma rodzeństwo (1-9 lat) to może ono dołączyć tylko na moment fotografowania na początek lub pod koniec sesji. 

 9. Czy mogę zabrać kuzynów lub dzieci znajomych na sesję ?

Nie, jeśli chcesz sesję z przyjaciółką lub większa ilością członków rodziny zapytaj o indywidualną wycenę takiej sesji. 

 10. Czy można u Pani zamówić tort urodzinowy ?

Nie. Ze względu na to, że dzieci mają alergie na różne potrawy i ich składniki to rodzic zobowiązany jest do przywiezienia tortu na potrzeby sesji. Najlepsze są torty wykonane na bazie zwykłej drożdżowej babki pokryte u góry kolorowym niebarwiącym kremem (wyglądają jak duża mufinka i są bardzo proste do wykonania samodzielnie w domu )

 11. Czy oprócz obrobionych zdjęć otrzymam też resztę nieobrobionych zdjęć z sesji ?

Nie, dbając o Państwa zadowolenie i mój wizerunek  nie oddaje nieobrobionych surowych zdjęć. To tak jak by piekarz sprzedawał nieupieczony chleb. Owocem mojej pracy jest zdjęcie po obróbce graficznej- piekarza wypieczony pachnący chleb. 

 12. Na czym polega i jak duży jest retusz zdjęcia ?

Jestem zwolenniczką delikatnej obróbki zdjęć. Zaczynam od dobrania odpowiedniej kolorystyki dla każdego zdjęcia/sesji, następnie przechodzę do detali. Retusz maluszków obejmuje zmiany skórne np. potówki, wypryski, odciśnięta gumka od skarpetek czy pieluszki, delikatne wygładzenie skóry i ujednolicenie jej koloru. Retusz u osób dorosłych to np. likwidacja cieni pod oczami, delikatne wygładzenie i ujednolicenie skóry. Zajmuję się fotografią rodzinną nie otrzymacie ode mnie zdjęcia z okładki czasopisma nad którą pracują retuszerzy a zatem nie odchudzę Was, nie wyprasuję pogniecionych ubrań i nie usunę tła  by podstawić inne. 

 13. Chciała bym kupić sesję na prezent jak to zrobić ?

Pierwszy krok to wybrać odpowiedni pakiet, opłacić go, odebrać bon upominkowy i wręczyć osobie obdarowywanej. Bon ważny jest przez okres trzech miesięcy i w tym czasie obdarowany powinien się ze mną skontaktować i umówić na sesję zdjęciową.